ANA SAYFA l HAKKIMIZDA l 2014 OTELLERİ l KÜLTÜR TURLARI l YURTDIŞI TURLAR l GÜNLÜK TURLAR l İLETİŞİM  
İZMİR ÇIKIŞLI TURLAR
441 7600
0232
0545 300 6065 - GSM

 

 

MERYEMANA / VIRGIN MARY

EFES ANTİK KENTİ / EPHESUS TOURS

EFES & MERYEMANA ŞİRİNCE TURU

HER HAFTA PAZAR - TÜRKÇE REHBERLİK

HER GÜN - İNGİLİZCE REHBERLİK

2013 - 2014 GÜNLÜK TURLAR

 

0232 441 7600
0545 300 6065

 

 

7346 - BELGE

 

 

2014 KAMPANYALI TURLAR

KARADENİZ TURU / BATUM'LU
LİKYA / FETHİYE TURU
BALKANLAR TURU / 7 ÜLKE
YUNANİSTAN / İTALYA / FRANSA
ORTA AVRUPA TURU
Tur Tarihleri 2013 - 2014
Kişi Başı
10. Kişilik Gruplar
03 - 12 Yaş
AÇIKLAMA
ERKEN REZERVASYON
HER HAFTA PAZAR 65.TL 60.TL 60.TL TÜRKÇE REHBERLİK
EVERY DAY DEPARTURE 80.€ 65.€ 50.€ REGULAR TOUR, ENGILSH GUIDE, ENTRANCE FEES

KÜLTÜR TURLARI

KAPADOKYA TURLARI
İSTANBUL TURLARI
GÜNLÜK TURLAR
ÇANAKKALE TURLARI
GAP / MARDİN TURLARI

SAYFA ETİKETLERİ

izmir çıkışlı turlar, izmir turları, izmir seyahat acentaları, izmir tur şirketleri, karadeniz turları, likya turları, istanbul turları, kapadokya turları, çanakkale turları, antalya otelleri, bodrum, marmaris, izmir otelleri, izmirden kıbrıs, kıbrıs turu, kıbrıs otelleri, 2013 otelleri, erken rezervasyon, izmirden turlar, Kare Tur İzmir

İzmir'den Günübirlik Meryem Ana Evi ve Efes Turu       

SABAH SAAT 08:00 BELİRLENEN YERLERDEN HAREKET EDİYORUZ.

 

Kahvaltı molasının ardından yaklaşık 50 dakika sonra SELÇUK’a ulaşıyoruz ve turumuza başlıyoruz. Turumuzda ilk Meryem Ana evini ziyaret ediyoruz. Hellenistik ve Roma çağlarının en görkemli şehri olan Efes Antik Kenti gezisi ile devam ediyoryoruz turumuza. Öğle yemeğimizi yedikten sonra, İlk çağda dünyanın yedi harikasından biri sayılan Artemis Tapınağını ziyeret ediyoruz. Seçuk müzesi ve St John Kilisesi gezisi ardından, Bölgenin en güzel köylerinden biri olan Şirince Köyü ziyareti ile turumuzu bitiriyoruz. Akşam saatlerinde İzmir'de oluyoruz.

 

* MERYEM ANA EVİ ZİYARETİ

* EFES ANTİK KENTİ GEZİSİ  

* ARTEMİS TAPINAĞI - MÜZE

* ŞİRİNCE KÖYÜ ZİYARETİ  

TURA DAHİLOLAN HİZMETLER     

* Ulaşım & rehberlik        

TURA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

* Müze ve ören girişleri

* Tur esnasında yapılan extralar

* Yamaç evleri girişi

* Öğle yemeği

 

Efes Antik Kenti Tarihçesi
Küçük Menderes nehrinin deltası üzerine kurulmuş olan Efes, ilk çağın en ünlü kentlerinden birisidir. Devrinde sahip olduğu korunaklı liman kentin önemini arttırmıştır. Ayrıca İran’daki Susa’dan başlayan Kral Yolu’nun sonu ve denize ulaştığı nokta olması da gelişmesinde etkili olmuştur.
Başlangıçta bir kent devletçiği yapısında olan Efes, Roma İmparatoru Augustus Dönemi’nde Asya Eyaleti’nin başkenti olmuştur. Başkent olmasıyla birlikte nüfusu M.Ö. 1.-2. y.y.’larda o dönem için büyük bir rakam olan 200.000 kişiyi aşmıştır. 
Kentteki en eski buluntular Çukuriçi Höyük’te bulunmuş olup M.Ö. 6 bin yıllarına aittir. Ayasuluk Tepesi’nde ise Eski Tunç Çağ’a tarihlenen bir Hitit Dönemi yerleşimi izlerine rastlanmıştır.
Önceleri kentte Karyalılar ve Lelegler yaşıyorken, batıdan göçmenler gelir ve burada bir koloni kurarlar. Ana Tanrıça Kybele kolonilerin gelmesiyle Efes Artemisi adını alır. Artemis adına yapılan Artemis Tapınağı dünyanın yedi harikasından birisi kabul edilmiştir.
Kent ileryelen yıllarda Kimmerler, Lidyalılar ve sonra da Perslerin saldırısna uğramıştır. Büyük İskender ile yeniden özgür olmuştur.

Helenistik Dönem Efes Antik  Kenti 
M.Ö. 1050 yıllarında Yunanistan'dan gelen göçmenlerin de yaşamaya başladığı liman kenti Efes, M.Ö. 560 yılında Artemis Tapınağı çevresine taşınmıştır. Bugün gezilen Efes ise Büyük İskender'in generallerinden Lysimakhos tarafından M.Ö. 300 yıllarında kurulmuştur. Şehir Romadan özerk bir şekilde Apameia Kibotos şehri ile ortak para bastırmıştır. Bu şehirler klasik dönemdeki Küçük Asya'da çok parlak yarı özerk davranmaya başlamışlardı. Lysimakhos, kenti Miletli Hippodamos'un bulduğu "Izgara Plan"a göre yeniden kurar. Bu plana göre, kentteki bütün cadde ve sokaklar birbirini dik olarak keser.

Roma Dönemi Efes Antik  Kenti 
Hellenistik ve Roma çağlarında en görkemli dönemlerini yaşayan Efes, Roma İmparatoru Augustus zamanında, Asya Eyaleti'nin başkenti olmuş ve nüfusu o dönem (M.Ö. 1.-2. yüzyıl) 200.000 kişiyi aşmıştır. Bu dönemde her yer mermerden yapılmış anıtsal yapılarla donatılır. M.S. 4. yüzyılda limanın dolmasıyla Efes'te ticaret geriler. İmparator Hadrian limanı birkaç kez temizletir. Liman kuzeyden gelen Marnas Çayı ve Küçük Menderes nehrinin getirdiği alüvyonlarla dolar. Efes denizden uzaklaşır. 7. yüzyıldaAraplar bu kıyılara saldırır. Bizans döneminde tekrar yer değiştiren ve ilk kez kurulduğu Selçuk'taki Ayasuluk Tepesi'ne gelen Efes, 1330 yılında Türkler tarafından alınır. Aydınoğulları'nın merkezi olan Ayasuluk, 16. yüzyıldan itibaren giderek küçülmeye başlamıştır. Günümüzde bölgede, 30.000 nüfuslu turistik Selçuk ilçesi bulunmaktadır.Efes ören yerinde, Hadrianus Tapınağı girişindeki frizde Efes'in 3 bin yıllık kuruluş efsanesi şu cümlelerle yer alır: Atina kralı Kodros'un cesur oğlu Androklos, Ege'nin karşı yakasını keşfetmek ister. Önce, Delfi kentindeki Apollon Tapınağı'nın kahinlerine danışır. Kahinler ona, balık ve domuzun işaret ettiği yerde bir kent kuracağını söyler. Androklos bu sözlerin anlamını düşünürken Ege'nin lacivert sularına yelken açar... Kaystros (Küçük Menderes) Nehri'nin ağzındaki körfeze geldiklerinde karaya çıkmaya karar verirler. Ateş yakarak tuttukları balıkları pişirirlerken çalıların arasından çıkan bir yabandomuzu, balığı kaparak kaçar. İşte kehanet gerçekleşmiştir. Burada bir kent kurmaya karar verirler...Doğu ile Batı arasında başlıca kapı durumunda olan Efes önemli bir liman kenti idi. Bu konumu Efes'in çağının en önemli politik ve ticaret merkezi olarak gelişmesini ve Roma Devrinde Asia eyaletinin başkenti olmasını sağlamıştır. Efes, antik çağdaki önemini yalnızca buna borçlu değildir. Anadolu'nun eski anatanrıça (Kybele) geleneğine dayalı Artemis kültünün en büyük tapınağı da Efes'te yer alır.M.Ö. 6. yüzyılda bilim, sanat ve kültürde Milet ile birlikte en ön sırada yer alan Efes, bilge Herakleitos, rüya tabircisi Artemidoros, şair Callinos ve Hipponaks, gramer bilgini Zenodotos, hekim Soranos ve Rufus gibi ünlü kişileri yetiştirmiştir.

Şirince, İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı ve Selçuk'a 8 km. mesafede tarihi mimarisi korunmayı başarılmış turistik bir köydür.
Özgün adı olan Kırkınca'nın efsanevi bir çağda dağlara vuran kırk kişiye atfen verildiği rivayet edilir. Rum telaffuzunda Kirkice, Kirkince ve nihayet Çirkince gibi biçimler alan bu ad, Cumhuriyet'in ilk yıllarında dönemin İzmir valisi Kazım Dirik'in talimatıyla Şirince şeklinde resmileştirilmiştir. nüfusu 687 kişidir. 19. yüzyılda, özellikle ihracata yönelik incir üretimiyle ünlü, 1800 haneli bir Rum kasabasıydı. 1923'te Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi sonucu Rumların ayrılmasıyla (çoğu Katerini'nin Nea Efesos köyüne yerleşmiştir), Kavala'nın Müştiyan (Moustheni) ve Somokol (Domatia) köylerinden gelen mübadillerle iskân edilmiştir. Köyün evvelce bağ, incir, zeytinciliğe dayalı olan ekonomisi, bir tütün bölgesinden gelen yeni sakinlerinin elinde bir süre sekteye uğramış, ancak son yıllarda artan turistik önemine paralel olarak, bu sektörler yeniden gelişmeye başlamıştır. Bağcılık ve zeytinciliğin yanı sıra, şeftali, incir, elma, ceviz ve kiraz yetiştirilir. 1950'li yıllarda 2000-3000 civarında iken sonradan 700'e kadar düşen köy nüfusu, 1990'lı yıllardan itibaren turizmin gelişmesiyle birlikte tekrar yükseliş eğilimi içine girmiştir. Köyde halen bazı Rum evleri pansiyon olarak hizmet vermektedir. Şirince'de üretilen zeytin yağları güney ege'de üretilen en iyi zeytin yağları olup yüksek aroma değerlerine ve düşük asit değerlerine sahiptir. Köy içinde harap durumda olan iki Rum kilisesi bulunmaktadır.Ayrıca Tarihi Mimari Yapısı Korunmaktadır.